Zirkonyum dişlerin kullanım alanları

Zirkonyum diş kaplama günümüzde yapılan yüksek kaliteye sahip olan ve hem estetik hem de doku uyumuna en çok uyum sağlayan kaplamalardan biridir.

Diş hekimliğinde estetik adımlar her geçen gün artış göstermekte ve dolayısı ile metal alt yapılı porselen yapılardan gittikçe uzaklaşma durumları izlenmektedir. Bu sebeple zirkonyum hem estetik olarak hem daha doğal görüntü olarak hem de daha iyi uyum sağlaması konusunda talep görmeye başlamaktadır.

Porselenlerin zirkonyum alt yapısı sayesinde tüm dişlerde uygulanıyor olması ve sağlam sonuçlar vermesi sayesinde hem doktorlar hem de hastalar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Bu hastaların yaşam kalitesini daha da arttırıyor olacaktır.

Zirkonyum ne zaman kullanılır

  • Hastalarda meydana gelen ve normal beyazlatma işlemleri ile sonuç alınamayan durumlarda
  • Hastada var olan ayrık diş tedavilerinde
  • Dişlerini daha önceden kestirmiş kişilerde
  • Hastada dolguya bile izin vermeyecek kadar madde kaybı olan dişlerde
  • Eğri dişler ve çarpık dişlerin tedavisinde
  • Hem yapısı hem de rengi bozulmuş dişlerin tedavisinde
  • Hastada var olan kırık dişlerde
  • Hastada var olan eski kaplamalarda

Zirkonyum yapısının en büyük özelliğinden biri de sıcak ve soğuk hassasiyetini vermemesi oluyor. Özellikle hekimler ön dişlerde zirkonyum tercih etmektedirler. Işık geçirdikleri için daha doğal bir diş yapısına uyum sağlıyor. Eskiden tercih edilen metal destekli porselenlerde koyu renkli boşluk görüntüleri meydana gelirdi ve bu da hastanın estetik kaygısını arttırıyordu. Artık zirkonyum ile bu durum da ortadan kalkıyor.

Zirkonyumun bir diğer olumlu yanı ise dış etkenler ile yani sigara ve kahve gibi kullanımların rengi değiştirmediği oluyor. Oldukça kullanışlı ve koku yapmayan, diş eti problemi oluşturamayan kaliteli bir yapıya sahiptir. Olası bir diş eti çekilmesinde estetik görüntüsünü korumaya devam eder.

Kısaca zirkonyumlar daha verimli sonuç alabileceğiniz estetik yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Diş etleri ile güzel bir uyum yakalar. Diğer metallere karşı da herhangi bir alerjen durumu ortaya koymaz.

Kaynak:http://www.adadent.com.tr/zirkonyum-dis