SARIVELİLER’DE SATRANÇ HEYECANI YAŞANDI

Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Satranç İl Temsilciliği 2015-2016 yılı faaliyet programında yer alan Sarıveliler Okullararası Takım Satranç Turnuvası büyük ilgi gördü.

Sarıveliler Okullar Arası Takım Satranç Turnuvası 18-20 Aralık 2015 tarihleri arasında Göktepe Yatılı Bölge Ortaokulunda yapıldı. Sarıveliler’e heyecan katan bu renkli turnuvada Göktepe YBO, Dumlugöze Ortaokulu, Turcalar Ortaokulu, Adiller Şehit Öğretmen Ali Yıldız Ortaokulu, 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu, Göktepe İlkokulu, Dumlugöze İlkokulu, Adiller Şehit Öğretmen Ali Yıldız İlkokulu ve Zahra Galip Sumra Atatürk İlkokulu takımları yarıştı. İlkokul ve Ortaokul kategorilerinde toplam 12 okul takımının katıldığı yarışmalarda 53 sporcu hamlelerini dereceye girebilmek için yaptı.

Renkli görüntülere sahne olan turnuvanın başlangıç hamleleri Ermenek Kaymakamı Eyüp Güngör, Sarıveliler Kaymakamı Ali Öner, Başyayla Kaymakamı Hamza Özer, Sarıveliler Hakimi Abdül Basit Vergi, Göktepe YBO Okul Müdürü Ergin Taşdemir ve Ermenek Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Göktepe tarafından yapıldı.

Çoğu sporcunun ilk kez resmi bir turnuvada yer aldığını belirten Satranç İl Temsilcisi ve Tsf Temsilcilikler Kurulu Başkanı Mustafa Eroğlu;” Karaman Satranç ailesi olarak bizlerde ilçelerimizde yeni sporcularımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşadık. Ayrıca ilçelerimizde satrancın geliştirilmesi, daha fazla çocuğumuza, öğrencimize ve sporcumuza ulaşılması konusunda bilgi alışverişinde bulunduk ve Satranç Parkları konusunda sunum yaparak gerekli olan bilgileri paylaştık” diye konuştu.

Türkiye’de satranç kulübü ve satranç eğitim merkezi bakımından ilk sırada olduklarını belirten Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık ise,” İlimizde satranç branşında faaliyetler hız kesmeden devam ediyor. Bunun en güzel örneklerinden biride Sarıveliler İlçemizde gerçekleştirilen ve büyük bir katılımın sağlandığı satranç turnuvamız oldu. Böylesine anlamlı bir etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Turnuva sonunda kategorilerinde dereceye giren takımlara ve sporculara kupa ve madalyaları verilirken, turnuvaya katılan sporculara ise satranç takımları ve çeşitli hediyeler verildi.

Turnuva sonunda sıralama ise şöyle oluştu:

İlkokullar kategorisi: 1- Dumlugöze İlkokulu 2- Zehra Galip Sumra Atatürk İlkokulu

3- Adiller Şehit Ali Yıldız İlkokulusarıveliler-okullararası-satranç-turnuvası4 sarıveliler-okullararası-satranç-turnuvası2 sarıveliler-okullararası-satranç-turnuvası

Ortaokullar kategorisi: 1- Göktepe YBO1 2-Adiller Şehit Ali Yıldız Ortaokulu 3- Göktepe YBO2