EMNİYETTEN UYARI

Karaman Emniyet Müdürlüğü modifiyeli araç sahiplerini uyardı.

Karayolları Trafik Kanunun 23. maddesi gereği, kurallara uymayan araç sahipleri veya kullanıcıları hakkında ilgili kanun maddesine istinaden 88 TL İdari Para Cezası uygulanacağı, standart plakalar araca takılıncaya kadar araçların trafikten men edileceğini bildirdi.

Karaman Emniyet Müdürlüğü konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

”2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 23. maddesinde “Araçlar, tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakaları araç üzerinde ve uygun durumda bulundurulmadan trafiğe çıkarılamaz.” hükmü bulunmaktadır.

Bu bağlamda ilimizde araç sahiplerinin silik okunamaz plakalar ile seyrettikleri ayrıca Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından basımı yapılan orijinal, standart baskılı plakalarını kullanmayarak plaka harf ve rakamlarının biraz daha kalın ve italik yazım olarak dizayn edilen, tamamen modifiyeli amaçlı App plaka (Amerikan Pres Plaka) ve orijinal standart baskılı plakalarının üzerine kaplama-kabartma yapılarak kullanılmaktadır. Bu tür plakaların kullanılması yasaktır.

Bu kurala uymayan araç sahipleri veya kullanıcıları hakkında ilgili kanun maddesine istinaden 88 TL İdari Para Cezası uygulanacağı, standart plakalar araca takılıncaya kadar araçların trafikten men edileceğinin hususu; Kamuoyuna ve basına saygı ile duyurulur.”