Ağrısız Doğum Uygulaması Devam Ediyor

Genelde büyük ve merkez hastanelerde ya da özel hastanelerde yüksek ücretler karşılığında uygulanan ağrısız doğum İlçe hastanesi olan Ermenek Devlet Hastanesinde de başarıyla ve tamamen ücretsiz olarak uygulanıyor.

Ermenek Devlet Hastanesinde normal doğumu özendirmek amacıyla daha önce uygulamaya konulan ağrısız doğum uygulamasına hastaneye yeni atanan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Şahap Odacılar ile Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Fikret SALIK tarafından devam ediliyor.

Yaklaşık 2 aydır Ermenek’te görev yapan Uz. Dr. Odacılar ile Uz. Dr. Salık tarafından yürütülen ağrısız doğum yöntemi, normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntem olarak biliniyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Şahap Odacılar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kadınlarda normal doğumun en çok korkulan yanının doğum ağrıları olduğuna dikkat çekerek hatta pek çok kadın sadece bu ağrıları yaşamamak için daha riskli olmasına rağmen sezaryen ile doğumu tercih ettiğini açıkladı. Uz. Dr. Odacılar ağrısız normal doğum hakkında anne adayının duyduğu ağrıyı yok etme veya azaltma işlemine kısaca ‘ağrısız doğum’ veya ‘doğum anestezisi’ denilebilir. Tecrübeli ellerde son derece emin ve güvenilir yöntemdir. Anne ve bebeğe olumsuz etkileri yok denecek kadar azdır.” Dedi.

Uz. Dr. Odacılar takip ettiği, doğumu yaklaşan gebelere ağrısız doğumu anlatıyor ve tercih edilmesi halinde anestezi uzmanı ile görüştürüyor.

Ağrısız doğum yapan annelerle yapılan görüşmede yöntemden duydukları memnuniyeti ve rahatlığı dile getirerek doktorlarına karşı minnettarlıklarını anlatarak herkese ağrısız normal doğumu tavsiye ediyorlar.

IMG-20170515-WA0042