Karaman Fen Lisesi’nin Gezgin Mezunu

Karaman’ın en iyi okullarından olmakla birlikte Türkiye’nin iyi Fen Liseleri arasında yer alan Karaman Fen Lisesi, tarihinin en eski mezunlarından, 2003 mezunları arasından çıkan Taflan Kandemir’in seyahatleri ve seyahatlerini yakın arkadaşı ile birlikte yayımladığı gezi blogu kategorisindeki internet sitesi Keşfetsene’nin başarılarıyla gururlanıyor.

1999 yılında ilk öğrencilerini alan, 2000 yılında da Taflan Kandemir’in de aralarında bulunduğu ikinci dönem öğrencilerini kabul een okul, 2002’de Karaman Milli Piyango Fen Lisesi olarak, Van Depremi’nden sonra ise 2011’de Karaman İrfan Ataseven Fen Lisesi olarak ismini değiştirmişti. Okulun 2001 yılında gazetesinin de kurucusu ve ilk yayın yönetmeni olan Taflan Kandemir, İstanbul’da üniversite eğitiminin sonunda yakın arkadaşı Barış Evrüke ile birlikte trenle Avrupa seyahati olan interrail turuna çıkmış, Avrupa’nın yarısını gezdikten sonra, bu tutkuyu Dünya’yı keşfetmek olarak geliştirmiş. İkilinin internet üzerinden, özellikle gençlere seyahat tutkusunu aşılamak için kurdukları kesfetsene.com isimli web sitesi, kişisel internet güncesi üzerinden yaptıkları gezi yazıları ve hazırladıkları seyahat rehberleri Türkiye’de alanında öncü yayınlar içinde yer aldı.

Açıldığı yıl olan 2013’te Momondo en iyi gezi blogu, uzak rota en iyi seyahat blogu, Hürriyet bumerang en iyi çıkış yapan blog ve internet oscarları sayılan Altın Örümcek’te gezi/seyahat/turizm kategorisi ve blog kategorisinde halkın favorisi olmak üzere 6 farklı birincilik kazanmış olan Keşfetsene devam eden yıllarda da Türkiye’nin en çok ziyaret edilen gezi blogu olmuştu.

Karaman gezi rehberi gibi yurt içi onlarca şehir ve duraktan seyahat notlarını yayınlayan sitede, yurt dışında; sadece ikilinin seyahat ettiği şehir ve ülkeleri içeren onlarca farklı ülkeden gezi notları yer alıyor. Avrupa’nın birçok noktasının gezi rehberlerini yazan Karaman Fen Lisesi mezunu Kandemir ve arkadaşı Evrüke; Hindistan, Nepal, İsrail, Ürdün, Tunus, Fas, Ukrayna, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Lübnan gibi alternatif noktalardan da gezi anılarına yer vermişler. Interrail rehberi ile birlikte yurt dışında ucuz tatil için gerekli ip uçlarını yayınladıkları bölümler de ayrıca ilgi çekmekte. Vizesiz gidilen ülkeler için de ayrıca birçok özel sayfa ve bilgi yer alıyor.

Lise hayatını Karaman şehrimizde yatılı geçiren Taflan Kandemir’in, günümüzde hostel kültürünü de benimsemesinde önce Karaman’da sonra da üniversite yıllarında İstanbul’da geçirdiği yurt hayatının önemli avantajının olduğu bilinmekte.