Başkan Zorlu Arkeologları Ziyaret Etti

Karaman'ın Ermenek İlçe Belediye Başkanı Atila Zorlu, ilçedeki kültür varlıklarının ortaya çıkarılması amacıyla üç bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı bölgeyi ziyaret etti.

Belediye Başkanı Atila Zorlu beraberinde İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Bozdağ ile İlçemiz Yukarı Çağlar köyünde yapılan kazı çalışmalarına bir ziyaret gerçekleştirdi.  

15 kişilik uzman ekip ve yaklaşık 60 işçi ile devam edilen kazılarda (Yukarıçağlar) Sbide'de kenti çevreleyen surun kalıntılarına rastlandı. Kentin doğu kapısı ile kapının iki yanındaki kule yapılanmaları ortaya çıkarıldığı ve  özenli işçiliğiyle ön plana çıkan sur kalıntılarının Roma dönemine ait olduğu kaydedildi. Ayrıca Kentte nekropolis içerisindeki kaya mezarlarının temizlik çalışmalarının sürdürüldüğü aktarıldı. 

Çalışmalar hakkında yetkililerle bir süre sohbet eden Belediye Başkanı Atila Zorlu, ilçenin tarihini gün yüzüne çıkaracak bu çalışmaların mimarları olan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Selçuk Ecza Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Sonay Gürgen’e teşekkür ederek, “Sbide (Yukarıçağlar köyü) Eirenopolis (Çatalbadem köyü) ve Philadelphia (Gökçeseki köyü) antik kentlerindeki kültür varlıklarının ortaya çıkarılması ile İlçemiz ekonomisine daha fazla katkı sunacağına ve turizme hizmet edeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Söz konusu antik kentlerde 28 Eylül'de başlayan, 15 kişilik uzman ekip ile yürütülen arkeolojik kazıların, 7 Aralık'a kadar devam etmesi ve önümüzdeki yıllarda da sürdürülmesi planlanıyor.