2019 Dijital Medya Trendleri

Medya sektöründe başroller hızla değişiyor. Televizyon, radyo, basın ve yayın kuruluşları yerini hızla internet, dijital reklamcılık ve yeni nesil yayıncılığa bırakıyor. Yeni nesil yayıncılık, 2019’un en çok reklam pazarlanan mecralardan biri olma yolunda ilerliyor.

Video içerikler ve video reklamlar artacak

Büyük markalar 2019’da video reklamları vermeye hızla devam edecek. Video içerikleri, internette geçirdiğimiz sürenin yüzde 85’ini oluşturuyor. Video izleme trendleri önümüzdeki sene çoğalmaya devam edecek. Instagram ve Youtube platformları en çok video izlenen ortamlar haline dönüştü. Reklam verenler bu değişimi fark etmeye ve dijital medyada para harcamaya başladı.

Canlı Video Hizmetleri Artacak

Youtube, Scorp, Periscope gibi uygulamalarda canlı video paylaşımı trend haline geldi. Dünya genelinde her gün daha fazla canlı video izleniyor. Markalar bu mecralarda sıraya girmeye başlayacak. Canlı video platformlarında büyük bir potansiyel oluşmuş durumda. Yorum yapma, beğenme ve paylaşma ile daha popüler hale gelmeye başlayacak.

İçerikle Bağlantılı Reklam Modeli Gelişecek

İçeriklerin içine gömülmüş reklam modeli ile reklam verenler daha çok kişiye ulaşmış oluyor. İçeriğe entegre edilen reklamlarla hedef kitleye ulaşmak daha kolaylaşacak.

Akıllı Hoparlör Teknolojileri Yaygınlaşacak

Amerika’da şu an büyük şirketler akıllı hoparlör sistemlerine yatırım yapmaya başladı. Gün geçtikçe daha fazla evde kullanılmaya başlayacak. Akıllı hoparlör sistemi için daha fazla içerik ve yayın üretilecek. Böylece reklam pazarlaması bu mecraya akmaya başlayacak.

İnternet, Televizyonu Geçecek

Televizyon izlemek yerine, internet üzerinde kişisel tercihlere göre yayınlar izlemek daha çok tercih ediliyor. Bu durumda şirketler televizyon reklamlarına az para harcayacak, sosyal medya ve internet ortamında reklam verme sayısı hızla artacak.

Sosyal Medya Hayatımıza Daha Fazla Entegre Olacak

Facebook, Instagram, Twitter gibi popüler mecralar üçüncü taraf uygulamalarla daha çok entegre olacak. Böylece sosyal medya şirketleri pazarda daha fazla söz sahibi olacak, kullanıcılar bilgilerini daha geniş kapsamlı paylaşacak. Sosyal medya yönetimi hacim olarak genişlemiş olacak.

Dijital Pazarlama (E-ticaret) Büyüyecek

Ünlü markalar alışveriş merkezlerinden çok web sitelerinde ürün satmaya başladığından beri e-ticaret hizmeti sunan şirketler de artmaya başladı. Markaların internete taşınmasıyla web yazılım firmaları, e-ticaret danışmanı daha fazla kazanmaya başladı. 2019’da e-ticaret sektöründe artış devam edecek.